| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Accuracy | 0.15 % |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Port Style | Barbed |
| Pressure Type | Gauge |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Max Output Voltage | 26.25 mV |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Packaging | Tray |
Stock: 72
Distributors
pcbx
Unit Price$18.70500
Ext.Price$18.70500
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.70500 | $18.70500 |
| 10 | $16.99686 | $169.96860 |
| 25 | $15.90169 | $397.54225 |
| 50 | $14.38077 | $719.03850 |
| 100 | $13.39247 | $1339.24700 |
