TC0550B5110T5J
Mfr.Part #:
TC0550B5110T5J
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thin Film 511 Ω 0.1 % 250 mW 50 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance511 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient50 ppm/°C