TNPW12066K80BEEN
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
TNPW12066K80BEEN
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thin Film 6.8 kΩ 0.1 % 250 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.1 %
Length3.2004 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Resistance6.8 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height660.4 µm
Voltage Rating200 V
RoHSCompliant
Contact PlatingTin
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation250 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.65 mm